Adet Düzensizliğinin Nedeni Nedir

0 161

Kadınlar için adet düzeni ve periyodu gibi detaylar oldukça önemlidir. Adet düzensizliği durumunda ise, kadın sağlığının bozulmasına dair farklı düşünceler gelişebilmektedir.

Adet düzeni

Öncelikle her kadının kendisine ait bir adet düzeni olduğu unutulmamalıdır. Adetlerin düzenli olduğu dönem ise ilk adet döneminden 2 yıl sonrası ile menopozdan 2 yıl öncesine kadarki dönemdir. Adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadarki süreç 28 güne + 7 veya 28 güne – 7 gün ise adetler genelde düzenlidir. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren sikluslar anormal sayılmaktadır.

Menstrual kanamanın çok miktarda olduğu, uzun sürdüğü ya da iki kanama arasında düzensiz kanamaların görüldüğü durumlarda mutlaka uzman bir hekime başvurulması gereklidir. Çeşitli hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahimdeki polipler, miyomlar ve çok nadir olarak rahim kanseri gibi sorunlar bu tarz adet düzensizliklerine yol açabilmektedir.

Stres, ani kilo kaybı ve tiroid bezindeki sorunlar menstrual siklusların uzamasına neden olabilmektedir. Polikistik over sendromu adı verilen kilo fazlalığı, tüylenme ve adet düzensizliklerinin görüldüğü bu hastalıkta da sikluslar uzamaktadır. Faal yani aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda menstrual kanamanın gecikmesinin en sık görülen nedeni ise muhtemel bir gebeliktir.

Adet periyodu

3- 5 günlük gecikme veya erken adet görme sorunu nedeniyle, adetlerinin düzensiz olduğunu düşünen kadınlar için bu durum doğru değildir. Adet süresinin 7 günü geçmemesi de önemlidir. Adet düzensizliği sorununun öncesini ve yaşandığı süreci sorgulamak önemlidir. Kişinin yaşına göre oluşabilecek farklı nedenler mutlaka araştırılmalıdır. Hormonla veya ileri ki dönemlerde gelişen bu tarz rahatsızlıklar kanser gibi rahatsızlardan da kaynaklanabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.