Ayak Nasır Sebepleri Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta neden nasıl olur, Ayak nasır belirtileri, Ayak nasıl sebepleri

0 23

Ayak Nasırının Sebepleri nelerdir ve ayak nasırı nedir sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Ayak nasırı ayaklarda meydana gelen deri sertleşmesi olarak bilinir. Oldukça yaygındır. Ancak zararsız gibi dursa da kişinin günlük yaşam kalitesini düşürecek seviye de gelebilir. El bölgesinde de oluşabilen nasırlar genellikle ayak bölgesinde oluşmaktadır.

Nasır Nedir?

Sürtünme veya bölgeye baskı sebebi ile oluşan tahrişin sonucu olarak cilt yüzeyinde sertlik oluşur. Derinin aslında kendini korunmak amaçlı olarak kalınlaşması ile meydana gelir. Cilt üzerinde oluşan ölü derinin birikmesi olarak da tanımlanabilir.

Ellerde ve ayaklarda genellikle sürtünme sonucu meydana gelmektedir. Ancak sürekli olarak tekrarlanan sürtünmenin olduğu bölgelerde de nasır oluşumu meydana gelebilmektedir.

Ayak Nasırı Neden Oluşur?

Ayak bölgesinde oluşan nasırları tetikleyen bazı faktörler:

-Dar ve sıkı yapıdaki ayakkabı kullanımı

-Ayak yapısına uymayan yapıdaki ayakkabılar

-Sürekli olarak topuklu ayakkabı kullanımı

-Ayak parmaklarında meydana gelen deformasyonlar

-Ayak yapısının fazla kemikli bir yapıda olması

-Ayakkabı kullanıma bağlı olarak yanlış basma ve yanlış yürüme hareketleri

Ayak Nasırı Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Nasır oluşumunun pek çok belirtisi vardır. Ancak oluşurken herhangi bir şekilde belirti göstermeyen nasır çeşitleri de vardır. Özellikle el içinde oluşan nasırların oluşumu fark edilmeyebilir.

Nasır oluşurken genellikle ayak bölgesinde keskin bir acı hissedilir. Ancak bu durum şiddetli ayak nasırında görülür. Hafif ağrılı nasırlarda basınç olmadığı için ağrı olmaz ancak ilerleyebilir.

Ne kadar çok ağrı var ise nasır o kadar daha fazla kalınlaşacaktır. Şiddetli olarak ağrılı nasırların kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır tedavisinde en çok yapılan yanlışlardan birisi de nasırın kesilmesidir. Evde nasırı kesinlikle kesmemelisiniz. Bunun sonucunda derinizde kesik oluşumuna bağlı olarak bakteri de oluşacaktır. Bunun için de enfeksiyon kapabilirsiniz.

Doktorunuza danışarak sizin için en uygun tedavisi yöntemini tercih etmelisiniz. Nasır temizleme işleminin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekir. Nasır bantları nasır tedavisinde ilk olarak tercih edilen yöntemlerden biridir.

Nasır Oluşumunun Önüne Nasıl Geçilir?

-Ayak temizliğinize dikkat etmelisiniz. Özellikle ölü derileri düzenli olarak temizlemek nasır oluşumunun önüne geçebilir.

-Ayaklarınıza uygun ve rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz. Özellikle uzun saatler boyunca ayakkabı giymek zorunda kalıyorsanız topuklu ayakkabılardan uzak durmanızda fayda olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.