Bel Fıtığı Adına Yanlış Bilinen Hatalar

Bel fıtığı hakkındaki yanlışlar. Yanlış bilinen bel fıtığı sorunları.

0 20

Bel Fıtığı Hakkında Bilinen Yanlışlar hayatınızı kâbusa çevirebilir. Doğru sandığınız ancak sağlığınızı riske atabilecek yanlış bilgiler ile sağlığınızdan olmayın. Oldukça yaygın bir rahatsızlık olan bel fıtığı hemen herkesin şikâyet ettiği sorunlardan biridir.

Ancak her hastalık gibi bel fıtığı konusunda da bir doktora gidilmeli ve doktor kontrolünde tedavi olmalısınız.

Kulaktan dolma ve doğru sandığınız yanlış bilgiler geri dönüşü çok zor olan başka rahatsızlıklar ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Bel Fıtığı Hakkında Bilinen Yanlışlar

-Sert Zemin Bel Fıtığına İyi Gelir

En yaygın olan ve doğru sanılan yanlış bilgilerden biri budur. Sert zeminde yatmanın bel fıtığına iyi geldiği söylenebilir. Ancak sert zemin omurga sağlığı için oldukça zararlıdır. Bel fıtığınız olmasa da omurga sağlığınızı sert zeminde yatarak riske atabilirsiniz. Bel fıtığı için yarı sert ancak ortopedik bir yatak tercih edilmelidir.

-Bel Fıtığı Ağır Eşya Kaldırmak İle Olur

Ağır kaldırma herkes için bir risk faktörüdür. Kontrolsüz olarak ağır bir eşya kaldırmak omurganın sağlığını riske atar. Omurgada fazla basınçtan dolayı diskin içindeki çekirdeklerde yer değiştirme olabilir. Ancak bel fıtığını sadece ağır eşya kaldırmak ile ilişkilendirmek oldukça yanlıştır.

-Ameliyattan Sonra Sürekli Korse Takmak

Korse takmak belirli bir süreliğine sağlık için faydalı olabilir. Ancak bel fıtığı gibi bir ameliyat sonrasında sürekli olarak korse takmak oldukça sakıncalıdır. Korse takmak bel bölgesini inceltmektedir ve zayıflatmaktadır. Ancak bel fıtığı sonrasında ideal bir iyileşme süreci geçirmeniz için bel kaslarınızın da oldukça güçlü olması gerekmektedir. Ancak uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksanız ve belinizin rahat etmesini istiyorsanız yolculuk boyunca ve 2 haftayı geçmeyecek şekilde korse takabilirsiniz.

-Ameliyat Sonrasında Sürekli Yatmak Gerekir

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hasta isterse hemen de ayağa kalkabilir. Ancak ameliyat sonrasındaki ilk ay oldukça riskli olduğu için eğilmek veya eşya kaldırmak ya da bel hareketleri yapmak sakıncalı olabilmektedir. Yavaş yavaş egzersizler yaparak hasta kısa bir süre sonra normal günlük yaşantısına dönebilir.

-Bütün Bel Fıtığı Sorunları Ameliyat İle Çözülür

Bel fıtığı sorunlarının neredeyse %95’i ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmektedir. Ancak çok riskli ve ileri seviyedeki bel fıtığı sorunları ameliyat ile tedavi edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.