Çalışırken Nasıl Beslenmeliyiz

0 180

Günümüzde çalışan insanların birçoğunun ortak sorunu nasıl beslenecekleridir. Çünkü yoğun iş temposu içinde bazen yemek yemenin unutulduğu bile oluyor. Üstelik çalışan insanların büyük çoğunluğu sabahları kahvaltı yapamıyorlar, günün bu en önemli öğününü ya poğaça, bisküvi vb. abur cuburlarla geçiştiriyorlar ya da bu öğünü tamamıyla es geçiyorlar. Hâlbuki iş hayatında başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz pratik düşünce, hızlı ve mantıklı kararlar alabilme yeteneği ancak sağlıklı bir beden ile mümkündür.

Bunun için de dengeli beslenmeye önem vermeniz gerekir. Büyük ve orta ölçekli işletmelere baktığınızda bu yerlerin ofis bölümlerinde çalışan insanların kilo aldıklarını fark edebilirsiniz. Bunun sebebi gün boyunca bilgisayar başında oturarak çalışmak, hareketsizlik ve öğle yemeklerinde aşırı kalorili fast food yiyeceklerle beslenmek olmasının yanı sıra özellikle fabrika gibi yerlerde daha ağır ve hareketli çalışan işçilerle, ofis çalışanlarının aynı menüyü yemesinden de kaynaklanabilmektedir.

Çünkü bu tip yerlerde hazırlanan yemekler daha ağır ve hareketli çalışan işçilerin besin ihtiyaçlarına göre kalorilendirilerek oluşturulur. Dolayısıyla bu yemeklerin tümünü yiyen bir ofis çalışanı için bu kadar kalori fazla gelecek ve kilosunda artık görülecektir.

Çalışırken kilo almamak için;

  • Lif bakımından zengin, sindirimi kolay ve kalorisi düşük yiyecekleri tercih ediniz.
  • Çay, kahve ve gazlı içecekler tüketmek yerine su ve bitki çaylarını tercih ediniz.
  • Öğün atlamamaya dikkat ediniz.
  • Tatlı vb. çok tüketmemeye özen gösteriniz.
  • Toplantı ikramları yerine yağsız kurabiyeler ve kuru meyveler tüketmeye çalışınız.
  • Alkol alırken abartmamaya dikkat ediniz.
  • İş dünyasının düzensiz beslenme koşullarıyla baş etmeniz esasında hiç kolay değildir. Bu yüzden bir diyetisyenden yardım almanız da doğru bir davranış olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.