D Vitamin Eksiklik Belirtileri

D Vitamini nasıl kazanılır.? D viamin eksikliği belirtileri nelerdir.?

0 24

D vitamini eksikliği vücutta pek çok farklı sorunun oluşmasına neden olur. Pek çok farklı belirtisi olan D vitamini eksikliği genellikle kişinin günlük yaşantısını da olumsuz etkilemektedir.

Yorgunluk ve güç kaybı D vitamini eksikliğinde en çok rastlanılan belirtilerden biridir. Kişi kendisinde bulunan D vitamini eksiliğini kendisi teşhis edemez. Bunun için belirtileri taşıyan kişilerin doktora gitmesi ve uygun bir şekilde tedavi olması gerekir.

D Vitamini Nedir?

D vitamini kalsiferol denilen ve yağda çözünen bir vitamin çeşididir. D vitamini ayrıca karaciğerde ve yağ dokusunda depolanan bir vitamin çeşididir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

-D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde genellikle belli belirsiz ağrılar meydana gelir.

-Gün içerisinde çabuk yorulma ve güç kaybı yaşamak da en sık yaşanılan belirtilerinden biridir.

-Denge sorunu ve yürümekte bile ciddi sorun yalamak da yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan biridir.

-D vitamini eksikliği her yaştan herkesin karşılaşabileceği sorunlardan biridir. Ancak ileri yaşlardaki kişilerde genellikle kemik ağrıları meydana çıkar.

-Kemik ağrıları ile birlikte kuvvet kaybı da meydana gelir.

-D vitamini eksikliğini en büyük sorunlarından birisi de ciddi oranda saç dökülmesidir.

-İleriki seviyelerde ise D vitamini eksikliğine bağlı olarak depresyon da görülebilmektedir.

-Ruh halinde sürekli olarak değişkenlik görülmesi de yine D vitamini eksikliğinden kaynaklanan belirtilerden biridir.

-Uyku sorunu ve uykusuzluk de yine belirler içinde yer almaktadır.

-D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde eklem ve parmak bölgelerinde ağrı meydana gelir. Gözaltı morlukları ile birlikte aşırı terleme ve üşüme de yine D vitamini eksikliğinde görülen belirtilerden biridir.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

-D vitamini denildiğinde akla ilk olarak güneş ışığı gelmektedir. Güneş ışığı almak D vitamini eksikliğinde tedavi için tercih edilmektedir.

-Düzenli ve sağlıklı beslenmek D vitamini sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardandır. Doktor kontrolünde alacağınız ilaçlar da yine D vitamini eksikliği tedavisinde daha etkili ve hızlı sonuçlar verecektir.

-İnsanların yaşı ilerledikçe ciltleri incelir. Buna bağlı olarak da vücuttaki D vitamini üretimi de azalır. Bunun için bu yaş kesimindeki kişilerin düzenli olarak D vitamini değerlerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.