Ev Temizliğinde Doğal Yöntemler

Doğal ev temizliği, Doğal temizlik ürünleri

0 26

Ev Temizliğinde Doğal Yöntemler ile artık kendi temizlik ürünlerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çamaşır deterjanından bulaşık deterjanına kadar tüm temizlik malzemelerini evde kendiniz doğal yöntemler ile hazırlayabilirsiniz.

Ev Temizliğinde Doğal Yöntemler

Çamaşır Deterjanı

Kendi çamaşır deterjanınızı yapmak ister misiniz?

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 bardak çamaşır sodası

Yarım bardak boraks

Sadece bu malzemeler ile çamaşır deterjanınızı hazırlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak suyu kaynatın. İçerisine kalan malzemeleri de ekleyerek hazırladığınız karışımı bir kabın içine koyun. Her yıkamada sadece çamaşır makinesinin deterjan bölümüne bir kahve fincanı kadar koymanız yeterli olacaktır.

Yumuşatıcı

Evde yumuşatıcı hazırlamak için gerekli malzemeler:

1 su bardağı su

1 çorba kaşığı karbonat

1 kahve fincanı elma sirkesi

Birkaç damla uçucu kokulu yağ tercihen lavanta yağı olabilir

Gerekli olan tüm malzemeleri suyun içine ekleyerek karıştırın. Her çamaşır yıkadığınızda makinenin yumuşatıcı bölümüne dilediğiniz kadar koyabilirsiniz. Eğer herhangi bir kokulu uçucu yağ kullanmak istemiyorsanız sadece elma sirkesini de tercih edebilirsiniz.

Cam Temizleyici

Cam temizleyici hazırlamak için gerekli olan malzemeler:

Yarım litre sirke

Yarım litre su

Birkaç damla arap sabunu

Püskürtücü bir cam silme kabının içine gerekli olan malzemeleri koyarak karıştırın. Daha sonra püskürterek sıkacağınız alan üzerinde kullanın. Pamuklu bir bez yardımı ile cam veya aynaları temizleyebilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı

1 su bardağı kaynar su

1 su bardağı zeytinyağlı sabun tozu

1 yemek kaşığı boraks

1 yemek kaşığı karbonat

Gerekli olan malzemeleri bir kabın içinde karıştırın. Jel kıvamına gelince uygun bir kabın içine koyarak her bulaşık yıkadığınızda yeteri kadar kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi İçin Deterjan

Bulaşık makinesi deterjanı yapmak için gerekli olan malzemeler:

Su bardağının çeyreği kadar deniz tuzu

2 yemek kaşığı limon tuzu

Yarım çay bardağı limon

Deterjanı hazırlamak için ilk olarak tuzları bir rondodan geçirin. İyice ufalandıktan sona üzerine boraks ve limon suyunu da ilave edin. Bulaşık makinesinin deterjan bölümüne ekleyin ve makineyi çalıştırın. Eğer dilerseniz içerisine elma sirkesi de ilave edebilirsiniz. Elma sirkesi parlatıcı görevini gördüğü için bulaşıklarınızı daha parlak gösterecektir ve çizilmeyi de engeller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.