Gaz ve Hazımsızlık Problemleri Çözümleri

Hazımsıklık ve gaz problemi, Gaz ve hazımsızlık çözüleri.

0 25

Hazımsızlık Ve Gaz Problemi ülkemizde her 4 kişiden birinde görülen rahatsızlıklardan biridir. En çok görülen rahatsızlıklardan biri olmasının yanı sıra neden hazımsızlık ve şişkinlik sorununun yaşandığına bakmak gerekir. Sürekli olarak yaşadığınız hazımsızlık ve gaz problemlerinin giderilmesi için kesinlikle bir doktora danışmalısınız.

Hazımsızlık Ve Gaz Problemi Çözümleri

Aşırı Hava Yutmanın Önüne Geçin

Sindirim sisteminde biriken gazın en önemli sebeplerinden birisi yutulan havadır. Aşırı hava yutmak ise genelde hızlı yemek yemek esnasında meydana gelir. Yemek yedikten sonra meydana gelen aşırı şişkinliğin sebebi ise yemek esnasında fazla yuttuğunuz havadan dolayıdır.

Sakız çiğnemek, konuşmak, sigara içmek, içecekleri pipet kullanarak içmek de yine aşırı hava yutulmasının sebeplerinden biridir. Yutulan hava dışarı atılmadığı zaman bağırsaklara inerek burada hem gaz oluşumu hem de şişkinlik oluşumunu meydana getirir.

Aşırı hava yutulmasına bağlı olarak şişkinlik ile birlikte ağrı da meydana gelebilmektedir.

Yemeklerinizi Küçük Porsiyon Ve Az Yağlı Olarak Tercih Edin

Yemek yerken tükettiğiniz yağ oranı midenizde meydana gelen şişkinliğin en önemli nedenlerinden biridir. Ayrıca çok yemek yemek de yine şişkinliğe neden olmaktadır. Yemeğinizi alırken hem küçük porsiyonlu seçmeli hem de daha az yağlı yemekler tüketmelisiniz.

Ayrıca yemekleri çiğnerken olabildiğince uzun çiğneyerek daha az porsiyon ile doyabilirsiniz.

Yağlı gıdaların şişkinlik yapmasının en önemli nedeni ise yağlı gıdaların mide bolaşılımını yavaşlatmasıdır. Bu durumda karın bölgesinde rahatsızlık oluşmasına ve buna bağlı olarak şişkinliğe yol açmaktadır.

Yemek Sonrası Uyumayın

Yemek yedikten sonra direkt olarak uzanmak yemeklerin hazmedilme süresini uzatacağı için şişkinlik yaşamanıza neden olur. Gazın bağırsaklara iletilmesi için oturuş şekliniz bile büyük önem taşımaktadır.

Yemeklerden sonra sırt üstü yattığınızda gaz ince bağırsaklara gitmeyeceği için karın bölgenizde birikir ve bu da şişkinliğin oluşmasına neden olur.

Bol Bol Egzersiz Ve Yürüyüş Yapın

Yemeklerden sonra düzenli olarak kısa yürüyüşler yapmak dolaşım sisteminizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Bunun için evde küçük egzersizler de yapabilirsiniz.

Fiziksel aktiviteler bağırsakların daha düzenli hareket etmesini sağlar ve bu sayede hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.