Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Sorunu Ve Çözümleri

0 31

Hamilelikte sık idrara çıkma sorunu gebelik boyunca kadınların en çok yaşadığı sorunlardan biridir.

Gebelik boyunca karın ağrısı, baş ağrısı ve bulantı gibi şikâyetler oldukça sık görülmektedir. Bunun yanı sıra sık idrara çıkma ve kabızlık da yine gebe kadınların en sık yaşadığınız sorunlardan biridir. Ancak yaşanılan bu belirtilerin pek çoğu gebeliğin olağan belirtileridir. Ancak bu belirtilerin aşırı olması farklı hastalıkların da belirtisi olabilir.

Gebelik boyunca sık idrara çıkma anne adaylarının yaşadığı genel bir sorundur. Bunun en önemli nedeni ise ana rahminin büyümesinin sonucu mekanik etkidir. Bunun için gebeliğin 3.ayından itibaren tuvalette daha uzun süre vakit geçirebilirsiniz.

Gece boyunca da sıklıkla tuvalete çıkma sorunu yaşandığı için gebelikte düzensiz uyku sonucu yorgunluk da oluşur.

Gebelikte İdrar Sıklığı Neden Artar?

-İdrar sıklığındaki en önemli nedenlerden biri daha hızlı kan akışı olmasıdır. Kan akışının daha hızlı çalışması sonucunda böbrekler de daha hızlı çalıştığı için sık idrara çıkma görülür.

-Gebelik hormonlarının etkisi ile böbreklere giden kan akımının artması da sık idrara çıkılmasının en önemli sebeplerinden biridir.

-Gebelikte anne rahmi büyüdüğü için bu da meshaneye baskı yapar ve sık aralıklarla idrara çıkmanıza neden olur.

Sık İdrar Sorununda Yapılmaması Gerekenler

Genellikle gebe kadınların 3. Ayından itibaren sık idrar sorunu yaşadığı bilinmektedir. Ancak sıklıkla idrara çıkmamak için bazı gebe kadınlar sıvı tüketimini azaltmaktadır.

Bununla birlikte idrarın uzun süre tutulması da bu süreçte oldukça yanlıştır. Kesinlikle yapılmaması gereken bu iki durum idrar yolu enfeksiyonlarını oluşturabilir.

Bunun için sık idrara çıkmanın bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Eğer aşırı idrara çıkıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Sık İdrara Çıkma Sorunu İçin Öneriler

Sık idrara çıkma genellikle kişinin sosyal hayatını da yakından ilgilendiren bir durumdur. Bunun doğal bir süreç olduğu anne adayına hatırlatılmalıdır.

-Tuvalet ihtiyacı geldiğinde kesinlikle idrar tutulmamalıdır. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.

-İdrar yapılırken hafifçe öne doğru eğilmelisiniz. Öne doğru eğildiğinizde idrar kesesinin tamamen boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Gebelik boyunca düzenli olarak su içmek hem sizin sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Günlük olarak 2-5 litre su tüketimine devam etmelisiniz. Sık idrara çıktığınız için kesinlikle su tüketimini azaltmamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.