Kulak Çınlamasının Nedenleri Ve Çözümü

0 27

Kulak Çınlaması herhangi bir rahatsızlık olmamasına karşın dışarıda olmayan frekanstaki seslerin duyulması olayına denir. Kulak çınlaması kişiden kişiye değişen derecede hafif ve yüksek şiddetli olarak gelişebilmektedir.

En çok hissedilen hafif şiddetli kulak çınlamaları ise özellikle geceleri ve sessiz ortamlarda kısa süreli olarak hissedilmektedir.

Yüksek şiddetli kulak çınlamaları genellikle her ortamda duyulabilmektedir. Kulak çınlaması genellikle kısa süreli ve aralıklı olarak yaşanabilmektedir. Ancak yüksek şiddetli ve sürekli olarak yaşanılan kulak çınlaması sorunu kesinlikle bir doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Sürekli olan kulak çınlamaları kişinin psikolojik olarak rahatsızlıkları olmasına bile neden olabilmektedir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Hafif şiddetli kulak çınlamaları her daim göz ardı edilebilir. Ancak işitme kaybına neden olacak herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında sıklıkla bu hastalarda daha çok kulak çınlaması yaşandığı görülmüştür.

Herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde de kulak çınlaması sorununun yaşandığı bilinmektedir.

Genellikle kan eksikliğine bağlı olarak oluşan demir eksikliği ve anemi gibi rahatsızlıklar kulak çınlamasının meydana gelmesine sebep olabilir. Bununla birlikte B12 eksikliği de kulak çınlamasına neden olabilir.

Şeker hastalığına bağlı olarak da kulak çınlamasının yaşandığı bilinmektedir.

Bunların dışında kulak çınlamasına neden olabilecek etkenler ise şunlardır:

-Kulak iltihapları

-Yüksek tansiyon

-Hormonal değişimler

-Kansızlık

-Kalp ve damar hastalıkları

-Travma

-Kulak tıkacı kullanma

-Kulak kemiğindeki değişimler

Kulak Çınlamasının Çözümleri

Kulak çınlamasının herhangi bir nedeni olmazken de oluşan bir rahatsızlık olmasından dolayı tedavisi de bazen çok zor olabilmektedir.

Sebebi bilinen bir kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız sebebine bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından tercih edilecektir.

Mesela işitme kaybına bağlı olarak bir kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız radyoterapi tedavi yöntemi ile tedaviniz uygulanacaktır.

Sebebi bilinmeyen ve sürekli olan kulak çınlaması sorununun tedavisi için ise genellikle genel cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır.

İlk olarak kulak içi iltihaplara bakılır ve tansiyon ve şeker gibi diğer yan etkenler de kontrol edilir.

Öncelikli olarak kulak çınlamasını tetikleyen bir hastalığınız var ise ilk olarak bu hastalığın tedavisine başlanır. Ardından tedavi süresince kulak çınlamasının seyri de kontrol altına alınarak tedaviye devam edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.