Meme Kanserinde Erken Teşhis

0 30

Meme Kanserinde Erken Teşhis hayat kurtarmaya devam ediyor. Her hastalıkta olduğu gibi meme kanseri gibi hayati riski daha ciddi boyutlarda olan hastalıkların erken teşhisi çok önemlidir.

Kanser hastalığı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre kanser çeşitleri en sık 2. ölüm nedenlerinden biridir.

Meme kanseri pek çok farklı faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu faktörler değiştirilebilen ve değiştirilemeyen faktörler olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Değiştirilebilen faktörler genellikle çevresel etkenler, hastanın beslenme alışkanlıkları, enfeksiyon ve kimyasal faktörler ve bunlara ek olarak alkol ve sigara tüketimidir.

Değiştirilemeyen faktörler arasında ise hastanın yaşı, cinsiyeti ve ırk ile birlikte genetiği de yer almaktadır.

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanseri genellikle pek çok kadının kendi vücut yapılarındaki değişiklikleri fark ederek doktora gitmeleri ile ortaya çıkabilmektedir. Ancak her zaman durum bu şekilde olmadığı için meme kanserinin ilerlediği vakalarda da doktorun teşhisi ile hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Meme kanseri teşhis edilirken periyodik olarak meme muayenesi yapılmaktadır. Mamografi sonucu meme kanseri olup olmadığı teşhis edilebilmektedir.

Kişi kendini elle muayene etmek istiyorsa 20 yaşından sonra adet başlangıcının 5 ve 7. gününde elin orta üç parmağı yüzeyleri ile göğüs bölgesine masaj yapılmalıdır.

Meme kanserinde erken teşhisin bu kadar önemli olmasının nedeni ise şudur. Meme kanseri diğer kanser türleri ile karşılaştırıldığında erken teşhis ile en yüksek tedavi veren kanser türüdür.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanserinin tedavisi kanserin kaçıncı derecede iken öğrenildiği ile de orantılıdır.

Genellikle cerrahi tedavi, kemoterapi, hormon tedavisi ve bunlara ek olarak radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Elle yaptığınız muayenelere ek olarak doktorunuzun belirlediği dönemlerde de kesinlikle aksatmadan mamografi çektirmeye gitmelisiniz.

Bununla birlikte düzenli olarak spor yapmalısınız. Ayrıca fazla yağlı olmayan ve doğal sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bu dönemde kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

Sadece meme kanseri için değil aynı zamanda tüm hastalıkların önüne geçmek için spor yapmak oldukça etkilidir. Kanser çeşitlerine bakıldığında ise fiziksel aktivite yapıldığında meme kanserinin oluşumunun %15 oranında azaldığı görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.