Menisküs Nedir Tanımı Tedavi Yöntemleri

Menisküs hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir.?

0 31

Menisküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve doğru bildiğiniz yanlışları düzeltmek adına sizleri bilgilendirmek için hazırladığımız yazımıza göz atın.

Menisküs Nedir?

Menisküs diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında yer alan ve hilal şeklide bulunan kıkırdak yapının adıdır. İki adet menisküs vardır. Bunlar iç ve dış menisküs olarak bilinmektedir.

Menisküs terimi aslında başlı başına bir hastalığı temsil etmemektedir. Menisküse bağlı olarak oluşan pek çok hastalık vardır. Mesela menisküs yırtığı, menisküs dejenerasyonu, menisküs kalsifikasyonu gibi…

Menisküs Yırtılması Nedir?

En çok rastlanılan rahatsızlıklardan biri olan menisküs yırtılması aşırı yüklenme sonucu kıkırdağın yırtılması demektir.

Genellikle iç menisküs olarak adlandırılan bölgede meydana gelir. Sadece aşırı yüklenme sonucu değil farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Yatak veya dikey olarak yırtılma yaşanabileceği gibi ayrıca ön çapraz bağ yırtığı da bu soruna ek olarak eşlik edebilmektedir.

Menisküs Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtılması sorunu yaşandığında bir kırık gibi bölgedeki kırığın kendi kendine kaynaması gibi bir ihtimal yoktur. Bunun için kesinlikle cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Menisküs yırtılması sorunu genellikle sporcularda daha çok görülebilmektedir.

Cerrahi müdahale menisküs tedavisinde genellikle genç kişiler için pek uygulanmamaktadır. Ancak yaşa bağlı olarak doktorunuzun tercih edeceği bir tedavi yöntemi tercih edilecektir. Cerrahi tamir adı verilen tedavi yöntemi menisküs yırtılmalarında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Eğer gerekli görülürse içeride kırılan kıkırdak parçasının alınması da yapılabilmektedir.

Genellikle kendi kendine iyileşme durumu olmayan bir rahatsızlık olduğu için doktor müdahalesi şarttır. Öncelikli olarak bölgede meydana gelen hasar tespit edilir. Buna bağlı olarak yırtıklarda genellikle diz koruma programı verilmektedir. Genellikle hastanın merdivenden çıkma veya çömelme gibi aktivitelerden uzak durması daha sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesi için önemlidir.

Eğer dizde meydana gelen menisküs diz kilitlenmesine neden olmuyor ise sadece önlemler ile tedavi edilebilmektedir.

Kıkırdak yapının görmüş olduğu zarara göre hasta, doktoru gerekli gördüğü takdirde spor yapmaya devam edebilmektedir.

Eğer spor veya egzersiz yaparken diz bölgesinde şişlik oluyorsa anında egzersiz sonlandırılmalıdır. Bisiklet genellikle menisküs yırtılması olan kişilerde yapılabilen spor çeşitlerinden biridir. Bununla birlikte yüzme ve yürüyüş de yine yapılabilecek spor çeşitleri içinde yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.