Sinüzit Belirtileri Doğal Tedavi Yöntemleri

0 30

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri ile sinüzitin semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Sinüzit genellikle baş ağrısı ile birlikte geniz akıntılar ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Sinüzit genel olarak yüz kemiklerinde meydana gelen bir iltihap olayı olarak da tanımlanmaktadır.

Genellikle sinüzit kış mevsiminde soğukların da tetiklemesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Sinüzit kişiden kişiye değişen pek çok farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bazısında burun akıntısı olarak, bazısında burun tıkanıklığı olarak veya geniz akıntısı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Sinizütte ortak olarak herkeste ağrı hissi pek yaşanmamaktadır. Ancak genel olarak akıntı ve tıkanıklık kişiden kişiye göre değişen fakat ortak olan belirtiler olarak bilinmektedir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

-Baş ağrıları

-Kuru öksürük

-Sarı ya da yeşil renkli koyu kıvamda burun akıntıları

-Gözlerde sürekli olarak ağırlık ve yorgunluk hissi

-Mide bulantısı

-Koku almada zorlanma

-Soğuk algınlığı

-Ateş

-Ağız kokusu ve yüz bölgesinde oluşan ağrılar

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tarçın

Sinüzitten kaynaklı olarak oluşan baş ağrılarını hafifletmek için tarçın kullanabilirsiniz.

Tarçın kürü için 1 yemek kaşığı tarçını su ile karıştırarak macun kıvamına getirin.

Macun kıvamına geldikten sonra üzerine yarım çay kaşığı sandal ağacı tozunu da ilave edin. Hazırladığınız macunu alnınıza ve özellikle gözlerinizin üst bölgelerine sürerek masaj yapın. Yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Tuzlu Su

Tuzlu su özellikle burun tıkanıklığı için en faydalı yöntemlerdendir. Burun tıkanıklığını açmak için tuzlu su hazırlayarak burnunuza çekebilirsiniz. Tıkanıklığı gidermek için en etkili uygulamadır. Tuzlu su ile açtığınız burnunuzdan dolayı baş ağrınız da kısa sürede geçecektir.

Naneli Buhar

Sıcak su buharı sinüsleri rahatlatmada oldukça etkili bir yöntemdir. Burnunuzda meydana gelen tıkanıklığı gidermek için bir tencerenin içinde su kaynatın. Daha sonra içerisine birkaç damla nane yağı damlatın. Başınızın üstüne bir tane havlu bağlayarak yağlı suyun buharını burnunuzdan içeri çekin. Bu uygulama özellikle sinüs ağrılarının geçmesinde oldukça etkili olacaktır.

Soğuk Kompres

Sinizüte bağlı olarak gelişen ağrılara ile birlikte gözaltlarında şişmeler meydana gelebilir. Bu şişkinlikler gözlerinizin de ağrımasına sebep olabilir. Bunun için buzlu bir torba ile gözlerinize kompres yaparak şişkinlikleri giderebilirsiniz. Şişkinlik indikçe ağrılarınız da geçecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.