Varis Tedavisinde En Etkili Yöntem

Varsi nedir etkili tedavi yöntemi

0 31

Varis Tedavisi zamanında teşhis konularak yapıldığında etkili ve hızlı sonuç verecektir. Zamanında önlem alınmayan ve teşhis konulmayan varis sorunu özellikle ayak ve bacaklarda çok şiddetli ağrılara sebep olur. Bununla birlikte varisin ilerleyen zamanlarında da şişlikler ve açık yaraların oluştuğu da bilinmektedir.

Varis hastalığı en sık rastlanılan sağlık sorunlarından biridir. Aslında oldukça ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra pek önemsenmediğini de söylemek mümkündür.

Varis Nedir?

Vücudumuzda 2 adet kan dolaşım sistemi bulunmaktadır. Bunlar atar damar ve toplardamar kan dolaşım sistemleridir.

Atar damar kan dolaşım sistemi kalbin pompaladığı temiz kanı tüm vücuttaki dokulara taşımak için çalışır. Toplardamar kan dolaşım sistemi ise oksijensiz kanın tüm vücut dokularından tekrar akciğere taşınmasını sağlar.

Varis genel olarak toplardamar sisteminin oluşturmuş olduğu bir hastalıktır.

Varis oluşumunun pek çok nedeni vardır. Bu nedenlere bağlı olarak bacaklarda bulunan toplardamarlar esnekliğini kaybederek genişlemeye başlar.

Genişlemiş olan toplardamarların içindeki kan birikerek gözle görünür hale gelir. Bacak yüzeyinden bile belirgin hale gelen ve çoğu zaman deriden bile daha kabarık olan bu rahatsızlığa varis denilmektedir.

Varisin ilerleyen dönemlerinde eğer herhangi bir tedavi uygulanmaz ise açık yaralar meydana gelir.

Varis Tedavisi

-Gelişen teknoloji ile birlikte varis tedavisinde de oldukça ilerleme kaydedilmiştir. Varis tedavisi günümüzde artık kapalı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

-Ancak genişlemiş varis diye adlandırılan varis çeşidinde deri üzerinde küçük kesikler yapılarak dikişsiz bir şekilde ameliyat da yapılabilmektedir.

-Yeni varis oluşumunda genellikle kan dolaşımını daha düzenli hale getirmek için varis çorabı kullanılmaktadır. Doktorunuza danışarak sizin için en uygun tedavi yöntemini belirlemelisiniz.

Varise Bağlı Oluşan Sorunlar

-Varislerde yırtılma ve kanama ileri seviyede oluşan varislerin oluşturduğu bir sonuçtur.

-Bacaklarda oluşan yaralar

-Ana toplardamarda meydana gelen kan pıhtılaşmaları

-İleri seviyedeki varislerde akciğerlere pıhtı gitmesi de varisin oluşturduğu sorunlardandır.

Varisin Nedenleri

-Aşırı kilo alımı

-Sürekli olarak uzun saatler boyunca ayakta kalmak veya oturmak

-Gebelik

-Aşırı alkol ve sigara kullanımı

-Kadınlarda varis oluşumu hamilik ve hormonlardan dolayı daha sık rastlanılmaktadır. Erkeklere oranlar kadınlarda 4 kat daha fazla varis şikayeti olduğu belirlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.